Kategori: DUYURU
Yayınlanma: 13 Aralık 2013 Gösterim: 3710
Yazdır


İtalyan otonomist feministlerinden Mariarosa Dalla Costa’nın, başta İtalya’da 70’lerdeki kadın hareketinin önemli bileşenlerinden Lotta Feminista olmak üzere, dönemin toplumsal hareketleriyle ilgili çok sayıda belgeyi içeren arşivinin herkese açılması için bir imza kampanyası başlatılmıştır. İmza metnini aşağıda bulabilirsiniz. Destek olmak isteyenlerin Harry Cleaver'ın


Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine,

"Appeal to Padua Library to open Dalla Costa Archives" konu başlığıyla,

örnekteki gibi soyadı, isim, unvan, kurum ve yeri belirten bir mesaj atmaları yeterlidir:

Cleaver, Harry, Associate Professor of Economics, Emeritus, University of Texas at Austin, Texas, USA


Biz aşağıda imzası bulunanlar, Mariarosa Dalla Costa tarafından Eylül 2011’de Padova Meclisi’nin şehir kütüphanesine bağışlanan ve Dr. Gilda Mantovani’nin ellerine teslim edilen “Ev işinin ücretlendirilmesi için Lotta Femminista Arşivi”nin, içerdiği belgelerin ve diğer materyallerin, temel bilgilerinin ve sıralamalarının da verildiği indeksiyle birlikte, herkesin erişimine açık hale gelmesini talep ediyoruz.

Ayrıca bu indeksin Padova Meclisinin web sitesinde yayımlanmasını istiyoruz. İndeksin web sitesinde bulunması, araştırmacıların kütüphaneyi ziyaret etmeden önce arşivin içinde neler olduğuna bakabilmesine ve araştırmalarını organize edebilmesine imkân verecektir. Bizzat Prof. Dalla Costa’dan öğrenmiş olduğumuz üzere, kendisi bu indeksi düzeltmiş ancak düzeltmelerini girmesine izin verilmediği gibi bu yöndeki ricalarına da şimdiye kadar hiçbir yanıt alamamıştır. Şüphesiz ki hatasız bir indeks herkesin arzusudur ve söz konusu indeksi en iyi gözden geçirebilecek kişi Prof. Dalla Costa'dır. Materyallerin arşivlenmesi Kasım 2012’de tamamlanmıştır. Bunun üstünden bir yıl geçtiği halde arşivin herkese açılıp açılmayacağı ve ne zaman açılacağı hâlâ kesinleştirilmiş değildir. Bu durum insanların arşivden yararlanmalarının önünde bir engel oluşturmaktadır. Belgeler gelecekte internet üzerinden erişime açılacaksa bile, insanlar şimdiden ve gelecekte bu belgelerin orijinallerine ulaşabiliyor olmalıdır.

Prof. Mariarosa Dalla Costa’nın çalışmalarını yakından takip etmekteyiz. Kadın hareketi tarafından, özellikle de 70’lerde ve takip eden on yıllarda uluslararası ev işi için ücret ağı tarafından üretilen sayısız materyali içeren bu arşive erişebilmeyi istiyoruz. Ayrıca arşivin diğer hareketlere ait pek çok faydalı belgeler içerdiğini de bilmekteyiz.